header 011
امروز : دوشنبه - 04. تیر 1397 - 11. شوال 1439 - 25. ژوئن 2018

صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت | EN

5555

تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات

نظرسنجینظر شما در مورد سایت چیست؟

مدیر کل بهزیستی استان اصفهان: بهزیستی می تواند یک وزارت خانه مجزا باشد

مدیر کل بهزیستی استان اصفهان:

بهزیستی می تواند یک وزارت خانه مجزا باشد

در میزگردی که با حضور دکتر سعید صادقی مدیر کل بهزیستی استان اصفهان و معاونین وی(دکتر مرضیه فرشاد معاون امور اجتماعی، مجتبی ناجی معاون حوزه پیشگیری، سید اصغر فیاض معاون حوزه توانبخشی و جواد سلمانی کارشناس مسئول حوزه مشارکت های مردمی) به مناسبت هفته بهزیستی در دفتر روزنامه نسل فردا برگزار گردید؛ مسائل و مشکلات سازمان بهزیستی و همچنین عملکرد این سازمان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

دکتر صادقی در ابتدا با اشاره به اینکه رمز ماندگاری هر سازمانی ایجاد تغییر و تحول مثبت در آن سازمان است، اظهار داشت: روندهای جاری اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و حوزه های مربوط به سلامت چنین ایجاب می کند که هر ساختاری که با عنوان رفاه اجتماعی در حال تلاش است به مرور زمان، تغییراتی را در خود ایجاد نماید.

صادقی در تکمیل توضیحات خود اضافه کرد: سازمان بهزیستی با وجود تحولات پیش آمده نه تنها تضعیف نشده است بلکه تقویت هم شده است. چرا که تغییرات حاصله در نتیجه وجود یک ضرورت و نیاز بوده است و امری اتفاقی نبوده که حادث شده باشد. وی در ادامه افزود: نمی گویم نقاط ضعفی در این میان وجود نداشته است اما در یک نگاه منصفانه می توانم بگویم که روند تغییرات در سازمان، شمایلی کاملا متوازن داشته است و این مسئله می تواند بیان گر مولفه رشد سازمانی و قدرت آن باشد.

وی با بیان اینکه در حوزه پیشگیری نیاز بیشتری احساس می شود که ساختار این حوزه در حد معاونت باشد، این امر را لازمه قدرت و اختیار بیشتر جهت برخورد موثرتر در برابر آسیب های اجتماعی قلمداد کرد و گفت: صرف هزینه بیشتر در بخش پیشگیری یعنی جلوگیری از تولد یک معلول، یعنی عقیم نگاه داشتن یک آسیب اجتماعی که جلوگیری از پیامدهای حاصل از آن می تواند جلوگیری از زنجیره ای از اتفاقات ناخوشایند دیگری باشد که ممکن است در اجتماع رقم بخورد.

مدیر کل اداره بهزیستی استان با تاکید بر اینکه مباحث اجتماعی، فقر زدایی و انتقاد از نحوه عملکرد دولتمردان در حوزه سیاست های رفاهی پاشنه آشیل اکثر مناظرات انتخاباتی بوده و هست یاد آور شد: این موضوع نشان از اهمیت این گونه مباحث و تاثیرگذاری شان بر زندگی روزمره مردم دارد و از طرفی رسالت سازمان بهزیستی را در این زمینه یادآور می شود و بر این موضوع تاکید می کند که مطالبات جدی در بین مردم ما وجود دارد.این موضوعات به اندازه ای حائز اهمیت است که فکر می کنم بهزیستی حتی می تواند یک وزارت خانه مجزا باشد.

دکتر مرضیه فرشاد، معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی استان نیز با اشاره به افزایش مسئولیت های سازمانی بهزیستی اظهار داشت: بهزیستی در سال 1361با بیست عنوان خدمت مطرح بود، اما امروز در سال 1396 با صد و شصت عنوان خدمت در حال فعالیت است. در واقع تکالیف بهزیستی هشت برابر شده است. اما به همان نسبت از خدمات اجرایی به سمت خدمات نظارتی و حاکمیتی سوق داده شده ایم. یک همدلی بین دستگاهی می تواند بخش عمده ای از مسائل ما را حل و فصل نماید.

وی در ادامه تصریح کرد: آنچه که امروز ما را نگران می کند افزایش مسئولیت های سازمانی بهزیستی نیست، بلکه برخی از مواقع این موازی کاری هاست که سیستم را خسته می کند.

مجتبی ناجی معاون حوزه پیشگیری اداره کل بهزیستی نیز در پاسخ به سوال خبرنگار نسل فردا مبنی بر اینکه تا چه اندازه به این موضوع اعتقاد دارید که جامعه ما در دهه 90 به مرحله هشدار در انواع آسیب های اجتماعی رسیده است؟ توضیح داد: به نظر می رسد این موضوع و برجسته کردن آن بیشتر جنبه رسانه ای دارد و بیشتر در فضاهای مجازی مطرح است. شاید بتوان گفت که تغییر ساختارهای ارتباطی جامعه و شهود عینی بیشتر آسیب های اجتماعی در اثر گسترش وسایل ارتباط جمعی بویژه شبکه ها و کانال های فضای مجازی، این ذهنیت را ایجاد می کند که آسیب های اجتماعی به صورت فزاینده ای رشد کرده است. در صورتی که افزایش آسیب های اجتماعی در اثر توسعه و گسترش شهرنشینی و ارتباطات امری اجتناب ناپذیر است. با این وجود در ایران این افزایش بر اساس باورهای ملی و دینی مردم ایران با شیب کندی همراه بوده است. در اصفهان هم آمارها نشان می دهد که اصفهان رتبه هجدهم در طلاق و رتبه نوزدهم در اعتیاد را در سطح کشور دارد و این آمارها در حدی نیست که از آن با عنوان یک بحران اجتماعی بشود یاد کرد.

در بخش دیگر این گفت و گو سید اصغر فیاض معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی استان نیز با انتقاد از قانون جامع حمایت از معلولین بر لزوم ویرایش این قانون اشاره کرد و گفت: بحث ضمانت اجرایی این قانون یکی از نقاط ضعف جدی آن است. با این وجود فراموش نکنیم که افکار عمومی و فعالیت سازمان ها و نهادهای مردمی و NGO ها تنها بازخواست دستگاه ها در برابر اجرای این قانون است. وی در ادامه افزود: بهزیستی تلاش مضاعفی داشته است که از دیدگاه معلولین به این قانون بنگرد و مشکل یابی نماید و این فضا را در اختیار معلولین قرار دهد که به ویرایش این قانون کمک کنند. بر اساس همین مشارکت و نقش فعال خود معلولین، ویرایش جدید از سوی سازمان بهزیستی کشور برای تصویب به مجلس ارسال شده است که امیدواریم هرچه زودتر تصویب نهایی شود و برای اجرا ابلاغ گردد.

جواد سلمانی کارشناس مسئول اداره کل بهزیستی استان اصفهان از مدیریت مشارکتی و کمک های مردمی به عنوان بازوی مهم و توانمند سازمان بهزیستی یاد کرد و گفت: در سال 1395 خیرین به مراکز دولتی و مراکز خیریه ای تحت نظارت بهزیستی حدود 450 میلیارد ریال کمک کرده اند. از این مبلغ، 143 میلیارد ریال نقدی، 218 میلیارد ریال غیر نقدی و بیش از 89 میلیارد ریال نیز خدماتی بوده است که این امر نشان از تحقق مدیریت مشارکتی در سازمان بهزیستی دارد.  

مشروح کامل این میزگرد را در روزنامه سراسری نسل فردا مطالعه فرمایید

http://esfahan.nasle-farda.ir/newspaper/page/5445/4/24468/0