header 011
امروز : جمعه - 31. فروردین 1397 - 4. شعبان 1439 - 20. آوریل 2018

صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت | EN

5555

تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات

نظرسنجینظر شما در مورد سایت چیست؟

همه مردم برای برای ارتقاء فردی و اجتماعی نیازمند خدمات بهزیستی هستند

همه مردم برای برای ارتقاء فردی و اجتماعی نیازمند خدمات بهزیستی هستند

مجتبی ناجی معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی دیروز به عنوان سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه سپاهان شهر اصفهان به مناسبت هفته بهزیستی گفت: هفته بهزیستی فرصتی برای آشنایی بیشتر همه آحاد جامعه با خدمات و فعالیت های سازمان بهزیستی است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان اصفهان، مجتبی ناجی دیروز در نماز جمعه سپاهان شهر اصفهان گفت: همه افراد جامعه به دنبال ارتقاء سطح کمال و پیشرفت خود در همه جنبه های فردی، روانی، اجتماعی، هستند. با این باور و هدف غایی بهزیستی که بهتر زیستن تمامی افراد جامعه است، می توان گفت: خدمات بهزیستی هرچند به طور ویژه مخصوص برخی از گروه های جامعه از جمله معلولین، زنان سرپرست خانوار، کودکان بی سرپرست و بدسرپرست و... می باشد، اما با نگاهی عمیق تر می توان گفت خدمات بهزیستی فراگیر است و همه افراد جامعه از این خدمات بهره مند می شوند.

ناجی گفت: شعار خاص امسال هفته بهزیستی یعنی" بهزیستی محور مسئولیت و سلامت اجتماعی" نشان از مسئولیت اجتماعی در کاهش آسیب های اجتماعی و پیشگیری از معلولیت ها است و در این راستا بهزیستی با ارائه طرح ها و برنامه های مختلف نقشی فعال در این زمینه دارد.

معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی استان اصفهان گفت:امروز هدف ما پیشگیری از معلولیت ها و علاج واقعه قبل از وقوع است و خوشبختانه امکانات و تکنولوژی عصر حاضر فرصتی را فراهم کرده است که از سلامت نسل بعدی تا حدودی مطمئن باشیم. برای این منظور از یکسو بهزیستی وظایف و برنامه هایی از قبیل غربالگری شنوایی برای نوزادان تازه متولد شده، غربالگری بینایی برای کودکان 3 تا 6، مشاوره ژنتیک قبل و حین ازدواج و ... دارد که به دنبال گسترش آن در تمامی جامعه است تا مردم کمتر دچار معلولیت و بیماری شوند. از سوی دیگر هم مردم باید با مشارکت در این برنامه ها، نقش فعال و تاثیرگذاری داشته باشند.

ناجی گفت: در طرح ملی پیشگیری از تنبلی چشم برای کودکان 3 تا 6 سال، خانوادهایی که بچه هایی دراین سن دارند، هرساله با مراجعه به نزدیکترین مهد محل سکونت خود ، برای دور از معلولیت بینایی فرزندانشان و داشتن جامعه ای سالم مشارکت فعال دارند.

معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی استان اصفهان ادامه داد: طرح پیشگیری از مشکلات شنوایی برای نوزادان زیر6 ماه از طرح های کشوری برای جلوگیری از مشکلات شنوایی است که خانواده ها در کنار آزمایشاتی ار قبیل آزمایش تیروئید، باید اهتمام جدی هم به تست شنوایی نوزادشان داشته باشند .

وی گفت: برای جلوگیری از سایر معلولیت ها، تمامی مراکز ژنتیک بهزیستی استان آماده ارائه خدمات مناسب با هزینه های دولتی هستند و تمامی جوانان در آستانه ازدواج و خانواده ها باید مشاوره ژنتیک انجام دهند. البته، این مشاوره برای خانواده های دارای سابقه بیماری و معلولیت، ازدواج های فامیلی، زوجین دارای فرزند معلول قبلی و خانواده هایی که سابقه سقط چنین داشته اند، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

ناجی گفت: بهزیستی با ارائه خدمات مشاوره ای در زمینه مسائل خانوادگی از طریق خط تلفنی 1480 و ارائه خدمات پیشگیرانه در زمینه اعتیاد از طریق خط تلفنی 09628 باعث کاهش آسیب های اجتماعی در سطح جامعه شده است و مردم می توانند مسائل و مشکلات خود در این زمینه ها را با کارشناسان خبره در میان بگذارند.

معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی استان اصفهان در پایان خاطر نشان کرد: هدف بهزیستی ساماندهی و حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی و مهم تر از آن جلوگیری از ایجاد این آسیب ها است و امیدوار است با کمک همه مردم بویژه خیرین و متخصصین در جهت افزایش سلامت اجتماعی جامعه گام های موثری بردارد.